SILVESTR HISTORY zpět

V Praze dne 12. ledna 2000

Ahoj všichni,

ještě pár slov k poslední akci loňského roku a pak už se budu věnovat pouze akcím z roku letošního - takže jaké to bylo v létě v Prášilech, na BlaMlýně, v Děčíně, na Vltavě, v Bregenzu a v prosinci na Kocábě (sakra, to je ale nezpracovaných akcí), to se dočtete až v Big History.

Takže poslední akcí BBCC roku 1999 byl, překvapivě, Silvestr a konala se, překvapivě, v pátek 31. prosince 1999.

Srazů bylo navrhováno hned několik - možnost slavit u Dorky nikdo (evidentně z lenosti) nevyužil, sraz ve 22,00 před Staroměstským orlojem považovali všichni za bláznovství, takže nakonec zvítězil sraz ve 23,30 před vinárnou U Maltézských rytířů, kde Honza ten večer brnkal na piáno.

23,00 - ostraha u vchodu do vinárny nebyla příliš ostražitá, takže se Malému Pepovi podařilo bez problémů proklouznout skrze hostům zakázané prostory až k Honzovi u piána, kde mu sdělil, že BBCC je už před vinárnou.
23,29 - druhá výzva - tedy Toni oznámil, že už jsou všichni na srazu
23,30 - Brč vylezl z vinárny přesně podle plánu (nehrál těm zazobanejm cizincům ani o vteřinu déle). Kalivodi a Voceti byli sice ještě na cestě, ale již se na ně (nebo spíše na nikoho) déle nečekalo (alespoň jednou za rok se BBCC drželo osmera) a všichni přítomni odešli na Petřín koukat na ohňostroj, střílet rachejtle a chlastat šampáňo.

A kdože byli ti všichni ???

… tedy 15 lidí + 2 hosté + 0 psů + 0 kol …

24,00 - 31. 12. 1999/ 0,00 1. 1. 2000 - jako obvykle nuda - tedy to zapsal Brč.
Jinak bouchalo šampaňské a jasná záře z rachejtlí se jako vlna linula po celé zeměkouli. Policie, hasiči a počítačoví experti byli v pohotovosti. A pak nastaly první minuty Nového roku a 1. leden 2000 nám řekl “Dobrý den” - Země se z oběžné dráhy nevyšinula, elektrárny šlapaly a počítače spokojeně vrněly (tedy až na pár výjimek mnohdy způsobených spíše neopatrností než problémem Y2K). Vstup lidstva do roku, který si kvůli třem nulám za dvojkou vykoledoval přívlastek “magický”, jsme přežili.

0,30 - hospoda La Bastille: chlastali jsme, tančili jsme a Brč strhnul ze stropu silvestrovské ozdoby - prostě klasika
1,30 - pomalu jsme se začali rozpadat - Vítek odešel domů a chvíli za ním i Toni + Radana + 2 hosté
2,00 - domů odjel i Malej Pepa, Jája a Simča. Ostatní - tedy 3x Kalivodi, 4x Vocetci, Dorka a Brč odjeli k Vocetkům, kde pařba (tedy pardon - oslava Nového roku) pokračovala.
5,00 - od Vocetků odešli všichni kromě Vocetků a Tomáše Kalivody, který se poblil, bylo mu špatně a těžko by snášel i přenesení domů

Rekapitulace:  
Celkem se zúčastnilo: 15 lidí + 2 hosté
Počasí: mírně zimní - sníh žádný a teplota se pohybovala kolem nuly
Hrubý čas: 6:00
Čistý čas: 6:00
Trasa: vinárna U Maltézských rytířů - Petřín - restaurace La Bastille - Krkonošská 6, Praha 2 (u Vocetků)

Takže to je v krátkosti vše o plánovaném/neplánovaném silvestrovském setkání BBCC a teď už se jen můžeme těšit na to, co nám přinese rok příští

Brč
Za správnost opisu (a pár dovětků): VrstevniceJ


Nastal rok 2000 - letopočet nazývaný magickým a opředený mnoha dohady o přelomu tisíciletí. Milióny lidí na celém světě propadly v závěru roku 1999 falešné představě, že 1. ledna 2000 vkročí i do nového milénia. Zásluhu na tom mají zejména spousty firem a reklamních agentur, které vidí šanci na magickém letopočtu se třemi nulami vydělat co nejvíce. A jak to tedy vlastně je ???

Milénium, tedy tisíciletí, končí v roce 2000 (tedy podle křesťanského kalendáře). Chronologicky je to naprosto jednoznačná věc - rok nula neexistoval, to vám řekne každý historik. A i pro církev je rok 2000 jen jubilejním, protože číslo pouze ukazuje 2000 let od narození Krista a nové tisíciletí církev očekává rovněž až v roce 2001.

Ale stačí se jen porozhlédnout kolem sebe a člověk začne pochybovat - plakáty na nárožích zvaly na silvestrovské oslavy spojené s příchodem milénia, na pultech obchodů můžete koupit sekt Milénium a rovněž novoročenky místopředsedy vlády Ivana Langra, přející vzájemnou důvěru a pochopení při vstupu do nového tisíciletí, určitě nejsou určeny až pro rok 2001.

Ovšem pro falešné představy lidí lze najít velmi snadné vysvětlení - pro lidi je fikce kolem roku 2000 přednější než přesnost a pro mnohé je hlavním faktem to, že je co slavit. A k tomu se magické datum tvořené dvojkou a třemi nulami hodí nejlépe.

No a pro ty, které toto “nudné” téma zajímá více, ještě pár názorů známých i neznámých vědátorů.

Kdy začíná třetí tisíciletí?

(Mimochodem, určitě by bylo velmi zajímavé zjistit, kolik lidí z těch, co oslavují nové milénium, ví, příchod kolikátého tisíciletí to vlastně slaví ?!? Skvělá otázka do pořadu Nikdo není dokonalý…)

Jiří Grygar, přední český astronom

Rozruch kolem roku 2000 je komický. Vždyť začátek letopočtu je čistě libovolný. Kromě křesťanského kalendáře, který používáme my, existuje muslimský, čínský a další. Každý má jiný letopočet, takže není žádný důvod, proč by náš kalendář měl mít větší význam pro stanovení přelomu století než jiný. Jedná se pouze o dohodu, jak počítat čas. Je totiž jen náhoda, že máme desítkovou soustavu. Jako fyzik vím, že čas je veličina plynulá, která se nějak očísluje. Není žádný důvod, proč by jeden okamžik měl být zajímavější než jiný.

 

Jan Brčák, máma BBCC (sestaveno dle podkladů historika pana Huňáčka)

Kdy začalo vlastně první tisíciletí našeho letopočtu?
Teprve kolem roku 750 n.l. vypočítal jistý kněz narození Ježíše Krista.

Protože v této době nebyla vůbec známa číslice 0 (ta se objevila až kolem roku 1000), byl tento rok označen jako rok 1 (tedy nikoliv nula, nulu nikdo v té době neznal).
Řada označení roků v kalendáři není, kvůli kdysi neexistující nule, stejná jako dnes známá číselná řada

... -2 -1 0 +1 +2 ...

- něco jako např. číselná řada na teploměru.

Označují-li historikové roky 1, 2, 3, ... př. n. l. a roky 1, 2, 3 n. l., je to jen určité označení těchto roků - nic víc. Netvoří číselnou matematickou řadu obsahující nulu! V historii neexistují žádné "záporné" roky a neexistuje ani rok "nula".

Podle juliánského kalendáře tedy první tisíciletí začalo 1. ledna roku 1.
Ježíš se údajně narodil 24. 12. 1 - tedy na konci roku 1. Kdyby se narodil o rok dříve, tedy těsně před začátkem roku 1, narodil by se vlastně absurdně ještě "před Kristem".
Ale pokud by se narodil podle židovského kalendáře, který začínal (tuším) v březnu, pak by datum narození 24. 12. bylo v židovském kalendáři před 1. lednem tohoto roku.

A začátek juliánského kalendářního roku 1. ledna umístěný do židovského kalendářního roku by pak byl umístěn až za datum narození Ježíše.

Už to jsou dvě verze. Je tu však další problém:
Narození Ježíše Krista vypočítal totiž tento kněz (nebojte se, nic vám v textu neuniklo, také jsem neidentifikovala, který kněz - pozn. Vr.) špatně - to je dnes jisté. Ale jaké je tedy správné datum narození Ježíše Krista? Jsou tři skupiny historiků a astronomů, které prosazují své tři verze:

  1. Rok 3 př. n. l. (neznám přesně datum)
  2. Rok 7 př. n. l. (neznám přesně datum)
  3. 22. 11. roku 9 př. n. l. - zřejmě nejpravděpodobnější datum narození Ježíše Krista

Ať je narození Ježíše jakékoliv, je tedy podle juliánského kalendáře prvním dnem prvního tisíciletí 1. leden roku 1.
Druhé tisíciletí muselo tedy začít o jeden tisíc let později - tedy 1. 1. 1001, třetí tisíciletí začne opět o dalších tisíc let později - tedy 1. 1. 2001.
Juliánský kalendář, který neměl určité korekce, byl v r. 1622 reformován a tento reformovaný se nazývá gregoriánský kalendář - toto je dnes kalendář, který většina z nás zná jako ten “náš”. Tyto dva kalendáře ovšem zdaleka neplatí v celém světě. Jiným kalendářem se řídí židé, jiným muslimové, ...

Také ne všichni křesťané uznali gregoriánský kalendář, který se od juliánského liší dnes o 13 dnů. Takže např. pravoslavní budou mít začátek příštího tisíciletí 14. 1. 2001 (podle "našeho" gregoriánského kalendáře).

To bylo prozatím velmi jednoduché:

  1. 1. 1. 2001 podle gregoriánského kalendáře.

Pokud bychom ovšem brali za začátek tisíciletí okamžik 2000 roků od narození Krista, nabízím tyto verze:

  1. nejpřesnější verze: 22. 11. 1992 (1992 = 2000 - 9 + 1)
    (+1 je korekce kvůli neexistujícímu roku nula)
  2. pravděpodobné jiné verze roků: 1994 (1994 = 2000 - 7 + 1)
  3. 1998 (1998 = 2000 - 3 + 1)
  4. 24. 12. 2001 (to ovšem vychází z chybného odhadu narození Krista)
  5. 24. 12. 2000 (to rovněž vychází z chybného odhadu narození Krista a navíc za absurdního předpokladu, že Kristus se narodil vlastně "před Kristem")

Všechny tyto verze se ještě mohou modifikovat použitím juliánského kalendáře, tedy všechna data zvýšit o 13 dnů.
Předkládám tedy 12 (= 2 x 6) verzí "kdy začíná třetí tisíciletí", a to pouze pro křesťanské kalendáře. Pro ty, kteří se řídí podle jiných kalendářů, je samozřejmě “náš” rok 2000 nebo 2001 celkem nezajímavý.

Poznámka k datu 1. 1. 2000:
Toto datum nikde ve výše uvedeném textu nefiguruje. Není to žádný začátek tisíciletí, jak je často mylně publikováno. Začátek tisíciletí by to byl pouze v případě, že bychom mechanicky použili jako začátek prvního tisíciletí datum "1. 1. rok nula".
Datum "1. 1. rok nula" však neexistuje. Datum 1. 1. 2000 je první den roku 2000 - nic víc.


Arthur C. Clarke, spisovatel a velký znalec SCI-FI

Spisovatel A. C. Clarke útočí na rok 2000 (MF Dnes z 8. 1. 1999)

“A dost!” řekl si nestor sci-fi Arthur C. Clarke popuzený sporem o to, kdy vlastně začíná nové tisíciletí: v roce 2000, nebo 2001?

“Jelikož západní kalendář vždy začíná rokem '1', a nikoliv rokem '0', 21. století, a tedy i třetí tisíciletí začne až 1. ledna 2001”, upozorňuje známý spisovatel a otec myšlenky vytvoření telekomunikační satelitní sítě v oficiálním prohlášení.

Magie čísla 2000 si dál podmaňuje veřejnost a podobná vysvětlení zanikají v záplavě zpráv o přípravách oslav konce tisíciletí na konci tohoto roku. A když se třeba australský premiér John Howard pokusil předloni rozšířený omyl vyvrátit, označil jej tisk za hlupáka století.

“Ačkoliv někteří lidé mají velkou potíž to pochopit, lze to vysvětlit velmi jednoduchou analogií, které porozumějí všichni. Kdyby stupnice na váze vašeho obchodníka začínala jedničkou místo nuly, asi by se vám nelíbilo, kdyby vám oznámil, že vám prodává deset kilogramů čaje (a přitom jich bylo pouze devět)?” vysvětluje Clarke. “Úplně stejné je to s časem. 1. ledna 2000 se naplní teprve 99 let tohoto (dvacátého) století: budeme muset počkat až do 31. prosince, aby se sto let naplnilo,” připomíná autor bestselleru 2001: Vesmírná odysea.

Sám ovšem uznává, že psychologický efekt tří nul a dopad obtížné "2", která zamotá "hlavu" počítačům, jsou mnohem horší, než aby mohly být ignorovány. “Tudíž všichni se chystají slavit o půlnoci 31. prosince 1999,” poznamenává s tím, že rok 2000 by měl být nazýván "rokem století" a teprve 2001 "rokem tisíciletí". Clarke víc než 30 let žije ve srílanském Kolombu. V posledních pěti desítkách let se naplnily mnohé z jeho předpovědí včetně náčrtu sítě geostacionárních komunikačních satelitů.


došlo mejlem :

Odesílatel: Luki [luki@aquasoft.cz]
Odesláno: 14. ledna 1999, 9:24
Komu: Brc
Předmět: FW: rok 2000
========================================================

Původní zpráva:
Odesílatel: aston@aston.cz [mailto:aston@aston.cz]
Odesláno: Wednesday, January 13, 1999 4:43 PM
Komu: Undisclosed Recipients
Předmět: rok 2000

něco k počítání roků
Kdy začne nové století - část druhá (Záhady), 12. 1.

Na začátek trocha amatérské historie vyčtené z několika encyklopedií, pro ilustraci naprosté RELATIVNOSTI argumentů na obou stranách. Omlouvám se za eventuální překlepy ve jménech, moje rukopisné poznámky jsou již po zhotovení nečitelné, a hlavně: jde o něco jiného.

Ještě 735 let př. n. l. měl rok 304 dnů, 10 měsíců a začínal dnešním březnem.

Římský císař Numa Pompilius (715 - 673 př. n. l.) přidal leden a únor a doplnil počet dní na 355. V roce 46 př. n. l. (bez polemizování, zda př. n. l. má nějaký rozumný význam) přejal Julius Caesar egyptský kalendář o 365 dnech s přestupným rokem. Tento juliánský kalendář měl osmidenní týden, rok 46 byl uměle prodloužen na 445 dnů, aby se mohlo logicky navázat a nenastal kalendářní chaos. Nový letopočet navrhl zavést kolem roku 532 n. l. (nebo 527?) jakýsi Dionysos Exiguus, koncil nařídil jeho používání až roku 81 n. l.

Razantně do zmatků kolem kalendáře zasáhl papež Řehoř XIII., který roku 1582 zavedl dnešní kalendářní zvyklosti včetně přestupných let korigujících chybu až do konce světa. (Přestupný rok je, když je letopočet dělitelný 4, ale nikoli 100, je-li ovšem dělitelný 400, je přestupný, je-li ovšem dělitelný 3600, není přestupný atd.). Až od 17. století začíná rok 1. lednem na základě výnosu papeže Inocence XII. v r. 1691.

Okolní svět se připojoval váhavě, Německo roku 1700, Anglie 1753, SSSR až 1918 a řecká církev jej uznala až v roce 1924. Kromě toho existuje ovšem řada dalších kalendářů, které na nějaký rok 2000, s prominutím, zvysoka kašlou!!! Takže opravdu nevím, proč se vedou spory o konec milénia, když žádný konec neexistuje, už proto, že neexistuje začátek! Uvědomujete si, jak relativní je mluvit o jakémkoli datu před zavedením gregoriánského kalendáře? Věříte, že data historických událostí jsou přepočítávána podle dnešních znalostí? A že to spolehlivě jde? Do roku 1585 panoval zmatek naprostý, po něm několik set let částečný.

A dále. Nový letopočet je dán narozením Krista, z toho se alespoň jeho autoři snažili vycházet. Jenže podle dnešních zjištění se Kristus narodil někdy mezi rokem 4 - 7 př. n. l., za nějakou dobu se třeba zjistí, že se narodil v letech 5 - 11 n. l. atd. Má opravdu smysl v tak nejistých datech definovat jistý počátek?

Teď racionální argument. Délka nějaké časové události, resp. doba od jejího počátku se s přesností kalendářního roku počítá takto: začátek označme Z, dnešní letopočet K, délka intervalu je K - Z. To platí i v době před naším letopočtem s tím, že počítáme Z - K, neboli jednoduše vezmeme absolutní hodnotu: |K - Z|. Nastala-li událost v roce Z př. n. l. a skončila v roce K n. l., jsme v háji s celou matematikou. Předchozí pravidlo nás okrade o jeden rok, neboť na časové ose prý "chybí" rok nula. Takže bychom museli počítat takto:

if Z “je př. n. l.” then if K “je n. l.” then K - Z + 1 else Z - K else K - Z

Při vší úctě k historikům pochybuju, že by takto uvažovali. Ale ať tak či tak, nebylo by s ohledem na relativnost počítání letopočtu jednodušší zavést rok nula, a tím se zbavit naprosto umělých problémů?


Pavel Turnovský, ??? (jméno mi sice není neznámé, ale teď opravdu nevím, kam ho zařadit - jen tuším)

Nová zábava - hádka o tisíciletí

Militantní scientisté a radikální skeptici si v poslední době nalezli novou zábavu v tom, že se vysmívají lidem, kteří se těší na 1. leden roku 2000 jako na počátek nového století a tisíciletí. Z pohledu akademické vědy je počátkem nového století a tisíciletí 1. leden 2001 a kdo tento názor nesdílí, žije v bludu a založil svůj světový názor ne na skále kritického racionalismu, ale na písku zbožných přání a bludných emocí. Jistě, vědecký názor je oprávněný do té míry, že musí uplynout celých 1000 let, aby mohlo začít nové tisíciletí. Nechme stranou, že tvorba všech solárních kalendářů se potýká s problémem, který spočívá v tom, že tropický rok, tedy doba, která dělí dva po sobě následující průchody Slunce jarní rovnodenností, trvá zaokrouhleně 365,2422 dne a občanský kalendář může mít pouze dny celé, tedy 365, nebo 366 dnů. Odhlédněme i od toho, že juliánský rok trvá 365,25 dne a všimněme si něčeho, čeho si racionalisté ve své povznesenosti nevšimli, definice počátku křesťanského letopočtu. Všichni dobře víme, že souřadnicové systémy začínají bodem 0 a teprve pak následuje bod značený 1, nebo předchází bod značený -1. Všichni také s Cassinim víme, že historie rok 0 nezná, a že počátek křesťanské éry není určen jako 1. leden roku 1, ale jako

1. leden roku -1,

v juliánském datování jako 1 721 058 den. Počátkem nového století i tisíciletí je tedy - sice zaokrouhleně, ale zcela oprávněně - právě 1. leden 2000 a na tom, ani nejsarkastičtějším výsměchem nelze nic změnit.

 

Toto je příloha webového deníku Neviditelný pes. Další použití podléhá autorskému zákonu, včetně uvedení zdroje! Autor ručí za původnost materiálu 29. 01. 1999


Problém s rokem 0 - a vy jste si mysleli, že problémem je rok 2000!

Překlad latinského svitku datovaného 2 př. n. l.:

Milý Cassie,

Pořád se ještě zabýváš problémem s rokem nula? Z té změny nás už doslova bolí hlava a času mnoho nezbývá. Nevím, jak se lidi s nenormálním pořádkem vyrovnají. Odjakživa jsme si pěkně počítali pozpátku a teď najednou musíme začít myslet popředu. Možná Tě napadá, že na to měl někdo myslet dřív a nenechávat na nás, abychom všechno řešili na poslední chvíli.

Včera večer jsem mluvil s císařem. Byl rozčílený, že s tím Julius něco neudělal, když opravoval kalendář. Řekl, že už chápe, proč se na něj Brutus naštval. Přizvali jsme si Consulta, ale ten jednoduše prohlásil, že pokračovat v počítání pozpátku a používat letopočet před Kristem se záporným znaménkem by nefungovalo a jako obvykle by přišlo na spoustu peněz bez nějakého užitku. Cožpak opravdu budeme muset vyhodit všechen hardware a začít znovu? Vidím to tak, že na tom Macrohard zas vydělá majlant.

Mezi lichváři propuklo samozřejmě šílenství. Někdo jim řekl, že se všechny úrokové sazby otočí a že se budou muset u svých klientů z poskytnutých půjček vyplatit. Jsou to hrozné vyhlídky ...

Co se týče mne, neumím si prostě představit, jak se písek v hodinách posype nahoru. Slyšeli jsme, že prý někde na Východě nějací tři mudrci ten problém vyřešili, ale naneštěstí se sem nedostanou, než bude po všem.

Také jsem slyšel o plánech, že bude nutno všechny koně před půlnocí na přelomu roku uvázat do stájí, protože jsou obavy, že by se mohli zastavit a začít táhnout dozadu, což by způsobilo obrovské škody na vozech a možná by i někdo přišel o život.

Někteří říkají, že svět v okamžiku přechodu zanikne. I tak nepřestáváme na obtížném problému s rokem nula dělat. Pošlu Ti pergamen, kdyby se na něco přišlo. Pokud dostaneš nějaký nápad, dej mi, prosím Tě, vědět.

Plutonius


A na závěr ještě ohlasy z řad BBCC… (posbíral Honza po rozeslání některých výše uvedených článků)

 

Odesílatel: vrstevnice
Odesláno: 5. ledna 1999 14:56
Komu: J.Brcak
Předmět: RE: Prelom tisicileti?

Na blbiny, to tě užije, viď.
Ale aby jsi neřekl, tak já jsem nad tím opět doma přemýšlela a zajímala by mě ještě jedna věc - jak je možné, že NEZNALI číslici nula, když nula figurovala v číslicích 10, 20, 30, ... A jak vlastně matematicky označovali prázdnou množinu - tedy pokud měli NIC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vr.

P. S.
Jen si myslím, že to spousta lidí bohužel ani nepřečte (já jsem to také nepřečetla) - je to dost dlouhé a nezáživné.


Odesílatel: vrstevnice
Odesláno: 5. ledna 1999 16:14
Komu: J.Brcak
Předmět: RE: Prelom tisicileti . Vr

"Podle mě prázdnou množinu neznali a neoznačovali." (z odpovědi Brče)
Jak to, tohle je teda pro mě zcela nepochopitelné - vždyť přece muselo existovat že si X. odečetli od X. - a co jim teda potom zbylo ???
Ale je fakt, že v římských číslicích nula prostě není.

"Je zajímavé, že sis to vůbec nepřečetla..." nezačínáš se osypávat ??? (z odpovědi Brče)
Já si to totiž hodlám vytisknout a přečíst si to v tramvaji, abych mohla oponovat. I když to není to pravé slovo.
Vím, že máš svým způsobem pravdu, ale mě prostě pořád nejde do hlavy, jak to mohli těch 2000 let nechat ležet ladem a nedat to dohromady.

"Pro mě je ten problém velmi zajímavý a vzrušující." (z odpovědi Brče)
I pro mě je tento problém zajímavý a vzrušující - i když více mě vzrušují úplně jiné věci. (Ale zase na druhou stranu - myslím že už o viagře přemýšlet nemusíš, stačí si podiskutovat nad přelomem tisíciletí !!!)

Vr.


Odesílatel: keller
Odesláno: 5. ledna 1999 16:29
Komu: J.Brcak
Předmět: Re: Prelom tisicileti?

Nazdar Honzo!

Já budu slavit příchod 3. tisíciletí na přelomu roku 2000 a 2001, podle stand. kalendáře.
Tedy variantu 1A.
Vezmu si ten den asi dovolenou.

Zdar

Vasek


Odesílatel: valach
Odesláno: 5. ledna 1999 16:48
Komu: J.Brcak
Předmět: Re: Prelom tisicileti?

...diky za skvelou kompilaci a diskusi moznosti zacatku tisicileti.

krestane to maji s datem tezke, ale ti, kteri se drzi rozliseni n.l./pr.n.l. by snad takovy problem mit nemeli, nebot v pojmu "nas letopocet" je prave dana libovolnost jeho zahajeni. a pokud je tento letopocet opravdu "nas", tak asi podleha "nasim" pravidlum. nula patri do naseho sveta, kde pravidlo je: je mi 10 let mam 10 a ne 11 svicek na dortu... myslim, ze ta libovolnost je podstatna a skvele komercne vyuzitelna: zacatek 3. tisicileti se bude slavit 2x!.

zajimavym argumentem do diskuse by bylo zjistit, kdy evropa slavila zacatek 2. tisicileti, zda v roce 1000, ci 1001: pokud byl oslaven den 1.1.1000, tak na zaklade tradice budeme slavit o tisic let pozdeji a 1.1.2000 bude dobry den na oslavu. a pokud prihledneme k cimrmanove teorii o vyznamu snadno zapamatovatelnych dat, musime se priklonit k názoru, ze vlastne mame radost a oslavujeme hezke cislo na nasem nastennem kalendari!!! a posledni poznamka k te libovolnosti: autor by se mel take zamyslet nad administrativne vnucenou sirkou casoveho pasma - jen uvnitr nasi republiky to bude peknych par minut rozptylu zacatku tisicileti.

s pozdravem j. valach


Odesílatel: valach
Odesláno: 6. ledna 1999 10:51
Komu: J.Brcak
Předmět: RE: Prelom tisicileti? ...podruhe

na tu nazorovou hromadu bych jeste prihodil tyto poznamky:

1 astronomove, v jejichz kompetenci je pocitani obehu zeme kolem slunce, maji poledne, kdyz obcanske hodiny ukazuji pulnoc;
2 vzhledem k panice se zmatenim letopoctu v pocitacovych programech, je vyznamnym datem 1.1.2000;
3 ...neni nakonec "problem 2000" hledani data, kdy by se melo lidstvo do nemoty opit?

zdravi jarda valach


Odesílatel: Helena Prochazkova
Odesláno: 6. ledna 1999 10:57
Komu: J.Brcak
Předmět: V.c : Prelom tisicileti?

Ahoj Honzo,
p2eji v?e nej do konce tisicileti - ted se s tim porvi, do kdy to vlastnI je.

Vzhledem k za?átku tisicileti navrhuji rozdIlit BBCC nejen na damsky a spole?ny krouzek, ale i na BBCC 1992, BBCC 1.1.2000, atd...
Jen pro informaci narozeni Krista je stanovováno polde trojkonjunkce (3x za sebou se potkají a zase rozbehnou) Saturna (planeta aida) s Jupiterem (planeta kralu). Ted nevim ve kterem znameni k tomu doslo ale na konci roku je Strelec - ovladany Jupiterem a Kozoroh - ovladany Saturnem, tak ze je to jedno. Navic presny datum je tezko rici, protoze trojkonjunkce nastane 3x - a pri ktere se ten nas kluk vlastne narodil???

Ja myslim ze pragmaticky clen BBCC k tomu vsemu zaujme seriozni stanovisko - ze bude vydtne slavit Silvestra 1999 i Silvestra 2000, a mozna i vice.

Jedina vyjimka asi budete vy s Vrstevnici (mozna i Milou Prochazkou), kteri pojedete v zime, blate na vylet na kolech! Ale mozna pak budete jedini, kdo uvidi novou hvezdu a jako 3 kralove muzete supajdit za ni. Jen si nejsem jista kde sezenete myrhu, a když se vam to nepodari, vemte Pempers - ty budou na sklonku tisicileti pro noveho avtara lepsi.

Zdravi

Helena


Odesílatel: valach
Odesláno: 6. ledna 1999 11:54
Komu: J.Brcak
Předmět: Re: 0. pivo

A. Kdyz mi senkyrka prinese pivo (jeste jsem se nenapil), mam 1 pivo.
Kdyz to pivo dopiju, mam TAKY 1 pivo! To je divny!
Je spravne rikat, ze piju pivo NULA nebo pivo JEDNA, kdyz piju prvni pivo? Nebo piju NULTE pivo?

B. Odpovi nekdy nejaka maminka, ze jejimu diteti je NULA let?
Jsem presvedceny, ze analogie (taky jsem tuto pouzival) OZNACENI VEKU cloveka a OZNACENI ROKU v kalendari je zavadejici a matouci.

Honza

ad a:
nanosekundu pred tim, nez pivo dosedlo na tacek, jsi mel vypito 0 piv a pak jsi pokracoval v prvnim. ale zacal jsi s POCTEM piv nula.

ad b:
maminky rikaji, ze diteti je 0 let!: "pepickovi jsou 3 mesice" = 0 let a 3 mesice.

jeden z uhlavnich problemu je asi mateni POCTU a PORADI. zhruba bych rekl, ze poradi je POCET ZACATYCH objektu (roky, piva, ...).

jarda


Odesílatel: keller
Odesláno: 6. ledna 1999 12:41
Komu: J.Brcak
Předmět: Re c 2: Prelom tisicileti?

Nazdar Honzo!
Jak jsem Ti jiz vcera odpovidal, ma odpoved je 1A.

Nyni vsak podrobne studuji Tvuj elaborat na tema prelom. Moc se mi to libi, problem je v tom, ze by si na to mel clovek vyhradit urcity cas.

Hnedka na prvnim radku mne Word zacal podtrhavat silvestr a chce to zmenit na Silvestra.

Datum 1.1.2000 je první den roku 2000 - nic víc. S tím hodnocením nesouhlasím. Je to první den v jehož označení je v roce císlice 2 na prvním místě a je to také první den posledního roku tisíceletí dále poslední "Nový rok" druhého tisíciletí, ...

Když už jsme u těch výročí.
Dneska slavíme 3 krále a také premiéru Cimrmanovy hry vezeňského sboru nepokradeš z roku 1910 "...." (Název si nepamatuju - sorry, ale mazat už to nebudu)

Vasek


Odesílatel: valach
Odesláno: 8. ledna 1999 9:58
Komu: J.Brcak
Předmět: Re: 0/1 znovu

Mateni je taky v tom, ze jinak oznacujeme
- cas - od nuly - napr. 0:00:08 , a jinak
- datum - od jednicky.
Prvni den neoznacujeme jako 0 ale jako 1,
Prvni mesic neoznacujeme jako 0 ale jako 1,
Proto neexistuje datum 0.0.1998 ani 1.1.0.
A proto je prvni den prvniho (nebo nulteho?????chacha) tisicileti 1.1.1

Honza

.... to byly velmi pripadne poznamky. tvuj ustredni zaver, ktery z toho vyplyva, tj. ze 3. tisicileti zacne 1.1.2001 potvrzuje i A.C.Clarke, jak o tom mluvi dnesni DNES. ale vetsi oslava bude, a to se vsadim, na 1.1.2000 a to z nekolika duvodu:
- slavit 2x nove tisicileti bude nekterym lidem trapno;
- dvojka na zacatku letopoctu, ktera se objevi POPRVE 1.1.2000, bude to, co budou mit vsechny letopocty 3. tisicileti spolecneho a tak vahou této spojitosti jiz patri den 1.1.2000 do 3. tisicileti.

P.S. To je divny, ze te jeste osobne neznam.
...pokud nebude v nedeli vylozene hnusne tak pojedu do sarky. v kazdem pripade to byla (muze byt?) zajimava debata.

zdravi jarda valach


Odesílatel: keller
Odesláno: 11. ledna 1999 9:27
Komu: J.Brcak
Předmět: Re: 2000/2001

Nazdar Honzo!

Tebe ten přelom tisíciletí nějak sebral. No to je jenom dobře, člověk se aspoň něco dozví.
Už Tě doufám ani Vrstevnice nebude přesvědčovat, že přelom roku bude na Ssilvestra roku 1999.

Vašek

 

Copyright © Vrstevnice/BBCC, 2000


Připomínky mi prosím napiš :

Datum poslední úpravy : 27. duben 2000
Copyright © BBCC, 2000